+48 32 649 70 00
info@ocynkownia.pl
Formularz kontaktowy

Na czym polega cynkowanie ogniowe?

Jak wygląda proces cynkowania?

Cynkowanie ogniowe polega na zanurzeniu elementów stalowych, które chcemy zabezpieczyć przed korozją, w ciekłym cynku. Proces rozpoczyna się od przygotowania konstrukcji.

Kolejnym etapem jest odtłuszczenie i oczyszczenie konstrukcji w wannach trawialniczych, a finalnie zanurzenie w ciekłym cynku. Cynk dociera wtedy do każdego zakamarka konstrukcji. Zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz.

Dlaczego cynk jest tak skuteczny w zabezpieczeniu antykorozyjnym stali?

W przeciwieństwie do innych metod, jak choćby malowanie, cynk dociera do każdej części elementu. Na skutek połączenia się cynku i stali powstaje bardzo twardy i wytrzymały płaszcz ochronny. Powłoka cynkowa jest zdecydowanie bardziej odporna na korozję, niż nieocynkowana stal. W przypadku jej uszkodzenia, stal w dalszym ciągu będzie chroniona przed korozją – zjawisko to nosi nazwę ochrony katodowej.

Jak gruba może być warstwa cynku?

Grubości warstwy cynku uzależnione są od grubości konstrukcji stalowej, składu chemicznego stali oraz czasu zanurzenia elementu w kąpieli cynkowej Zazwyczaj wahają się w przedziale wahają się od 60 µm do 150 µm. Więcej na ten temat w dziale "Grubość powłok i rodzaje stali".

Rodzaje cynkowania w naszych ocynkowniach

Cynkowanie ogniowe możemy podzielić na nisko- i wysokotemperaturowe. Wybór odpowiedniej metody zabezpieczenia ma duże znaczenie dla walorów użytkowych elementów.

Cynkowanie niskotemperaturowe przeznaczone jest do większych i tych bardzo dużych, sięgających nawet 21 metrów konstrukcji stalowych (elementy o długości maksymalnej 21 m, cynkowane są w chrzanowskim oddziale naszej ocynkowni).

W przypadku małych elementów, gdzie ich późniejsze, wzajemne spasowanie ma duże znaczenie, warto skorzystać z cynkowania wysokotemperaturowego, które może obejmować odwirowywanie nadmiaru cynku. Oferta cynkowania wysokotemperaturowego, zwanego też cynkowaniem wirówkowym, dostępna jest w ocynkowni w Świdnicy.

Dobrym przykładem wykorzystania metody wysokotemperaturowej do zabezpieczenia stali są śruby i nakrętki, które ze względu na równomierną powłokę pasują do siebie i nie wymagają późniejszego gwintowania, czyli obróbki.