+48 32 649 70 00
info@ocynkownia.pl
Formularz kontaktowy

Gdzie stosuje się ocynk?

Ze względu na swoje liczne zalety, cynkowanie ogniowe znajduje szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach naszego życia. Ocynk to sprawdzona i bezpieczna metoda ochrony stali przed korozją, dlatego często wybierana jest przez ekspertów z różnych gałęzi przemysłu czy gospodarki.

Wybrane obszary

Ocynkowane ogrodzenie
Ślusarstwo

Ocynk to brak konieczności konserwacji i cyklicznego malowania

Ocynkowana konstrukcja hali
Budownictwo

Możliwość zabezpieczenia konstrukcji zarówno od wewnątrz, jak i na zewnątrz

Ocynkowane silosy przemysłowe
Przemysł

Powłoka cynkowa zachowuje właściwości ochronne w wysokich temperaturach

Ocynkowane bariery drogowe
Transport

Ocynk jest odporny na ścieranie i inne uszkodzenia mechaniczne

Ocynkowane krzesełka na wyciągu
Turystyka

Powłoka cynkowa sprawdza się świetnie w trudnych warunkach pogodowych

Traktor ciągnący ocynkowany zbiornik
Rolnictwo

Powłoki cynkowe posiadają certyfikat PZH do kontaktu z żywnością

Ocynkowane turbiny wiatrowe
Energetyka

Dzięki dużym wannom, ocynkowanie ogromnych elementów to nie problem

Statek towarowy zacumowany w stoczni
Stocznie i przemysł morski

Cynkowanie ogniowe skutecznie zabezpiecza stal w ekstremalnym środowisku

Zastosowanie ocynku

Powłoki cynkowe zarówno te powstałe w oparciu o cynkowanie ogniowe niskotemperaturowe, jak i te powstałe w metodzie wirówkowej, zwanej też wysokotemperaturową, dzięki unikatowym właściwościom, znalazły zastosowanie bardzo wielu branżach.

Cynk, który zabezpiecza stal przed korozją to najtwardsza i najbardziej odporna powłoka, dlatego stosuje się ją od wielu lat w transporcie i przemyśle, pokrywając nią stalowe barierki, przydrożne słupy, latarnie, ramy naczep, a także różnego rodzaju zbiorniki. Ocynk najlepiej znosi trudne, zimowe warunki, zasolenie powstałe w wyniku odśnieżania dróg, czy niesprzyjające środowisko miejskie, gdy na barierkach i innych elementach osadza się ogromna ilość związków chemicznych wydobywających się ze spalin oraz kominów.

Dzięki nowoczesnej linii produkcyjnej z pasywacją, nasz zakład w Częstochowie umożliwia cynkowanie z dużą powtarzalnością parametrów. Wpływa to na łatwość montażu elementów. Co istotne, montaż odbywa się najczęściej przy pomocy zabezpieczonych w wyniku cynkowania wysokotemperaturowego śrub i łączników. Usługę bardzo precyzyjnego cynkowania wirówkowego świadczy ocynkownia w Świdnicy.

Bezobsługowość powłok cynkowych sprawia, że nie ma potrzeby przeprowadzania cyklicznych konserwacji, jak w przypadku farb. Malowanie setek metrów ogrodzenia co kilka lat nie jest ani ekonomiczne, ani w pełni skuteczne, co potwierdzają zakłady ślusarskie. Zaleta cynkowania dostrzeżona została szczególnie w rolnictwie, gdzie utrudniona byłaby konserwacja ogromnych silosów na zboże, czy potężnych zbiorników na nawozy, które cynkowane są w naszej ocynkowni w Kluczborku, w najszerszej wannie w Europie. Trudno również wyobrazić sobie zabiegi konserwacyjne powłoki malarskiej na wiszącej kładce turystycznej (choćby takiej, jak SkyBridge 721).

Ocynk wykorzystywany jest także w energetyce. Stare, malowane słupy wysokiego napięcia wyglądają niezbyt atrakcyjnie i w ostatnich latach zamieniane są na cynkowane, rurowe. Farmy wiatrowe stawiane zarówno na lądzie, jak i na morzu również opierają swoją konstrukcję na cynkowanych słupach rurowych. Oferowana przez nas technologia ma szerokie zastosowanie w budownictwie, gdzie podstawą jest stalowa konstrukcja obiektu (np. w garażach wielopoziomowych, czy halach magazynowych). Dzięki jednej z najdłuższych wanien cynkowniczych w Polsce, dostępnej w naszej ocynkowni w Chrzanowie, która cynkuje konstrukcje o długości nawet 21 metrów, możemy zabezpieczać tak ogromne elementy przed rdzą na wiele dziesięcioleci.